Pojem který překládáme jako „nakládání s odpady“. Někomu se to může zdát jako špinavá práce, ale pro nás v kavárně je to součást každodenního fungování. My se v odpadcích utopit nechceme.

 

Odpadů je tolik, že musel vzniknout obor, který se nazývá odpadové hospodářství. Kromě zpracování odpadů řeší i to, jak odpadům předcházet. Řídí se heslem: nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Nejdřív trochu čísel. Podle www.vitejtenazemi.cz je USA největším producentem odpadů a zvládne vyrobit okolo 620 tisíc tun odpadů denně. Hned za USA je Čína s produkcí 520 tisíc tun. Oproti tomu naše republika produkuje 84 tisíc tun odpadů denně. Ročně je to pak něco kolem 30 milionů tun. Pro nás je to absolutně nepředstavitelné číslo.

Když už ale odpad vzniknout musí, měli bychom přemýšlet nad tím, jak daný materiál zužitkovat dále – zda jde recyklovat, třídit či zužitkovat jakkoliv jinak.

Nevěřili byste, kolik odpadů zvládne vyprodukovat malá kavárna, jako je ta naše. A to se snažíme odpady co nejvíce omezit! Nejde to ale úplně, vždy je potřeba něco „vyhodit“. Krabice od mléka, obaly od potravin, šlupky z ovoce… A když už musíme věci vyhazovat, snažíme se přemýšlet nad tím, co a jak vyhazovat a jestli je to opravdu věc, která nejde vymyslet nějak jinak, abysme odpady neprodukovali zbytečně.

Proto máme pár zásad, kterých bychom se rádi drželi a byli bychom rádi, kdybyste se do tohoto fungování zapojili s námi:

Nápoje s sebou vám rádi připravíme do vašich vlastních cestovních hrnečků. Ušetříme tak společně kelímek a víčko na jedno použití. Hygienici by s námi nesouhlasili, ale my na ně kašleme. Vaše hrníčky vám rádi i vypláchneme a připravíme vám do nich nápoj, na který máte zrovna chuť.

Když už si u nás dáte kávu nebo čaj do kelímku, připravíme ji do kelímku, který je z obnovitelných zdrojů a je plně biologicky odbouratelný a kompostovatelný. Stejně jako víčka. Pokud zvládáte nápoj pít bez víčka, řekněte nám, my vám ho rádi nedáme.

Papírové držáky na kelímky máme zálohované. Víme, že 4 kávy se v jedné ruce nesou opravdu složitě. Ale držák kelímků si zaslouží více použití, než jen jedno. Když nám ho vrátíte, zálohu dostanete zpět. Vyhodíme ho, až když bude opotřebovaný a nepoužitelný.

Samostatně balené cukry nemáme. Koupíme kilo a to rozsypeme do skleněných cukřenek. Protože co jedna porce baleného cukru, to zbytečně vyhozený kousek papíru.

Odpad třídíme. Papír, plast, nápojové kartony, sklo a směsný odpad jsou snad již samozřejmostí v každé domácnosti stejně jako u nás. Zvlášť odhazujeme kávovou sedlinu.

Pokud byste chtěli, nabereme vám sedlinu, tzv. lógr, do vaší nádoby. My ho vyhazujeme a přitom je to skvělé hnojivo! Vaše růže, kamélie, nebo třeba azalky ho uvítají. Sedlina lze také použít jako přírodní tělový peeling, nebo v kuchyni na houbičku, když se nemůžete zbavit připálenin. Skvěle také chytá pachy třeba na toaletách. Tak se toho nebojte, je to jen pomletá káva prolitá vodou.

Pokud by se vám hodila plata od vajec, stavte se, dáme vám je! U nás se peče každý den, ale obchody zpět plata z hygienických důvodů nepříjmají. Navíc jsou plata verobena již z recyklovaného papíru a znovu recyklovat je nelze. Skončí tedy na skládce. Pokud je máte možnost zužitkovat dále, máte je u nás schovené.

To je prvních pár věcí, které děláme proto, abychom s odpady nakládali zodpovědně. Před námi je ale ještě mnoho práce a mnoho věcí, které chceme změnit. Nejde ale všechno najednou. Nicméně věříme, že je důležité začít u sebe, klidně i po malých kouscích. Protože když každý z nás udělá kousek, velká hromada odpadu najednou nebude.