Uvědomme si, že jsme jediné stvoření na Zemi, které produkuje odpad. Zamysleme se nad tím, kolik bordelu vyprodukujeme…

 

V našem předchozím článku jsme načali téma waste managementu aneb odpadového hospodářství. Pojďme tohle důležité a často propírané téma posunout zase o kousek dál. Dřív, než se budeme bavit o tom, co dělat s odpadem, můžeme si položit otázku, jestli ten či onen odpad vůbec musí vzniknout? To je podle nás zásadní. Dnes je třídění odpadu snad již samozřejmostí. Ale zkusme se zamyslet nad tím, jak množství odpadu eliminovat nebo ho vůbec nevyrobit. My si nad tím lámeme hlavu u nás v kavárně a rádi bychom vás zasvětili do toho, na co jsme doposud přišli a aplikovali v praxi. Možná vám to pomůže objasnit některé vaše otázky nebo rozpaky ohledně našeho provozu.

 • Nemáme balený cukr. Proč balit dávku cukru do papíru, proč plýtvat přírodními zdroji?
 • Nemáme plastová ani dřevěná míchátka na kávu, zato máme kovové lžičky, které lze umývat a používat stále dokola.
 • Zálohujeme papírové držáky na kávu a skleničky na dezerty, protože se dají používat dokola, ne jen jednou. Když nám je vrátíte, dáme vám zpět zálohu.
 • Kelímky na kávu, to je velké téma a počet kelímků, které se denně vyhodí po jednom jediném použití, je enormní. Proto jsme se také rozhodli, že celý červen budeme poctivě počítat, kolik kelímků si od nás odnesete a na konci měsíce vám čísla prozradíme. Naše kelímky i víčka na kávu jsou sice kompostovatelné, přesto je ale omezení jejich používání naprostou nezbytností. Kupte si kelímky na kávu a noste je sebou. Nabízí je spousta výrobců, jsou z různých materiálů včetně bambusu, který je také kompostovatelný.
 • Stejně tak si můžete nosit vlastní nádoby na polévky nebo dortíky sebou. Hygiena by z nás sice radost neměla, ale pro nás je dopad na životní prostředí důležitější. Čaje a kávu vám rádi navážíme do vašich vlastních nádob, dóziček a pixliček.
 • Využíváme bambusová brčka a rádi bychom plastová brčka úplně vyřadili z užívání. Přiznáváme, že to na vás někdy zkoušíme bez brček a čekáme, s jakou reakcí se to setká.
 • Misky na tiramisu, které si rádi berete sebou, jsou z cukrové třtiny, plně kompostovatelné. Prosíme, vytřiďte je do bio odpadu.
 • Omezili jsme papírovou formu menu na minimum, proto máme polévkovou a snídaňovou tabuli, kde se dozvíte, co pro vás zrovna vaříme.
 • Zeleninu, ovoce a pečivo chodíme nakupovat pěšmo k lokálním dodavatelům a v rámci vlastní kondičky posilujeme ruce a nohy při přesunu nákupu.
 • Domácí sirupy do limonád, domácí ledové čaje a cold brew, to všechno pomáhá omezit množství odpadu i uhlíkovou stopu.
 • Máme vlastní výrobník ledu. Nevěřili byste totiž, jaký byznys je prodej mražené vody, zabalené do plastových pytlů a převážené desítky a stovky kilometrů v mrazicích autech.
 • Už jste vyzkoušeli o ekodrogerii? Je to drogerie a čistící prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. My nakupujeme a používáme tu českou.

Pojďme vystoupit ze své komfortní zóny a udělat společně něco pro matičku Zemi, pro naše děti, pro nás samé. Dítě také začíná s malými krůčky, než začne běhat po dvou. I my můžeme dělat společně malé krůčky, které budou mít v součtu velký dopad a jednou snad i žádný odpad.