DIRECT TRADE vs. FAIR TRADE. Dva pojmy, které jste už možná zaslechli, ale taky možná netušíte, jaký je v nich rozdíl.

Fair trade

Toto označení, do češtiny přeložené jako „férový obchod“, je projektem, který má za cíl dát lidem v rozvojových zemích možnost férového výdělku. Zároveň také klade důraz na dodržování základních pravidel pracovního práva a ochrany životního přostředí. Nejedná se pouze o kávu, můžeme se bavit i o čajích, kakau, medu či čokoládě. Známka „Fair Trade“ bývá viditelně umístěná na obalu výrobku a je zárukou původu zboží. Vybraným výrobkům ji uděluje certifikační organizace FLO. Získat tuto certifikaci je u nás v tuto chvíli velmi těžké. Přeci jenom jde vždy a pouze jen o obchod. Některé firmy tedy dodržují pravidla férového obchodu, ale používají jiná loga na svých produktech, než je logo organizace FLO.

Cena těchto výrobků je možná o něco vyšší, protože se v ní odráží ekologicky šetrnější výrobní postupy, ale to není jediným důvodem pro zvýšení ceny. Fair Trade výrobky mají zároveň velice dobrou kvalitu. Jejich cena bývá ovšem téměř srovnatelná tam, kde se v konvenčním obchodě jedná o prodej kvalitních sypaných čajů nebo nejkvalitnějších druhů káv. Vzhledem k tomu, že na světových burzách kávy její cena od doby přelomu století neustále klesá, a v poslední době už téměř ani nestačí pokrývat náklady na její vypěstování, je jedinou šancí pro malé pěstitele zapojení se do programu Fair Trade.

Ale situace se tím často bohužel vůbec neřeší, přestože o pomoc lidem v rozvojových státech jistě jde. Přirážka za Fair Trade značku je několikanásobně vyšší, než je reálná pomoc v rozvojových zemích. Proto se daří obchodníků na Fair Trade kávě mnohonásobně vydělat.

Nakonec se opět dostáváme ke stejnému problému, jako u bio nebo organic káv – ač se dříve jednalo o kvalitní a čerstvé kávy, teď podléhá negativním trendům obchodu a dostanete sice kávu kvalitní, ale bohužel již nebývá čerstvá, anebo dokonce chybí datum pražení.

Direct trade

Direct Trade je poměrně nový fenomén ve světě kávy, který se zdá být odpovědí na problém klesající důvěry a transparentnosti. V tomto systému, pražírny kupují kávová zrna přímo od farmářů. Neexistuje žádná certifikace třetí stranou, protože je na zemědělcích, jestli svou kávu chtějí certifikovat – ať už jako organickou, Fair Trade, či jinou, či nechtějí. To znamená, že my jako spotřebitelé musíme věřit, že pražírny skutečně vybírají kávu, která je sladěna s našimi standardy a hodnotami.

Výhodou tohoto systému je, že pražírna řekne farmáři, co potřebuje a co si trh žádá. Pražírna pak má možnost, vybrat si pouze ty nejlepší sklizně od různých farmářů a odměnit je napřímo. Tato spolupráce vede k tomu, že se farmáři snaží pěstovat pouze kvalitní výběrovou kávu a pražírny jsou poté rády, že ji mají napřímo k dispozici. Díky tomu si zákazník může užít kávu té nejvyšší kvality.

Naše kavárna fandí principům Direct Trade a proto u nás najdete kávy pražíren, které tento způsob myšlení podporují také.

 

Zdroje:
www.greenglasses.cz
www.cerstvakava.cz