Čaj z květů kávovníku

Kávu už jste pravděpoobně ochutnali na spoustu způsobů. Espresso, s mlékem, překapávanou, studenou… Už jste možná zkusili i Cascaru. Ale už jste někdy ochutnali čaj z květů kávovníku?

 

Rostlina kávovníku nám nabízí další produkt, který byl až do teď brán jako odpadní materiál – květy. Jsme tedy o kousek blíž tomu, jak využívat potenciál kávovníku naplno. Ze zrn pražíme kávu, ze šlupek připravujeme Cascaru. Nyní můžete ochutnat i květ kávovníku, který se připravuje jako výluh ze sušených květů. Možná vás napadlo – když sebereme keři květy, nemůže přeci být plod – třešeň se zrny! Nebojte, květy se sbírají až ve fázi, kdy odkvétají. Tedy poté, co splní svůj účel.

Stejně jako různé odrůdy kávových zrn chutnají po upražení jinak, i květy mají chuť podle odrudy kávovníkového keře. Chuť by se dala popsat jako lehká, připomínající zelený či bílý čaj. Cítit můžeme sladké tóny, či bylinky.

U nás v kavárně můžete ochutnat tři různé odrůdy: Red Bourbon, Yellow Bourbon, Pacamara. Květy máme díky pražírně Rebel Bean, která dostala tento skvělý produkt do České republiky.

Tento velice exkluzivní produkt se nám podařilo získat díky náhodnému potkání s farmářem Cesarem Magañou na světové výstavě WOC v Dublinu. Jako jeden z mála v El Salvadoru se věnuje sběru květů a nám se jako téměř jediným v Evropě podařilo získat většinu jeho letošního sběru a nabídnout vám tak možnost ochutnat něco jedinečného.

Na květech kávovníků je zajímavé především to, že celé květenství propukne velice rychle a květy už po 24ti hodinách odpadají. Proto je zásadní načasování jejich sběru a zacházení s nimi. Ihned po sběru se květy suší na tzv. afrických postelích následujících 10 dní, kde je důležité zamezit přímému slunečnímu svitu a také každou hodinu květy obracet aby se zabránilo tvoření jakýchkoliv plísní nebo jiných nežádoucích vlivů vlhkosti.

Květy stejně jako různé druhy kávy chutnají specificky na základě jejich odrůdy a původu. Samotná chuť je pak velmi lehká a charakteristická. Rozhodně nečekejte nic na co jste u pražené kávy zvyklí! Chuť a aroma květu je mnohem bližší čajovým tónům, konkrétně zeleným a bílým.

– Rebel Bean

Tak přijďte k nám do kavárny a ochutnejte nápoj připravený z květů kávovníku. Kdy bude další příležitost, to nikdo neví…